Seriál: Zůstaňme zdraví… díl 2. PÉČE O SEBE

Chcete-li žít sami v klidu a spokojenosti a současně být prospěšní pro své okolí, pro partnera, rodinu, známé nebo pomáháte-li i dalším lidem, nezapomínejte u toho na sebe! Tuším některé námitky, že nyní není čas na sobeckost a že je tu hodně potřebných, kteří jsou na pomoci okolí závislí. Ano, to je pravda. Ale chcete-li pomáhat kvalitně a dlouhodobě a sami mít z vykonané pomoci radost, je potřeba mít dobře dobitou vlastní baterii, abyste měli z čeho brát pozitivitu, energii, sílu, chuť i vytrvalost.

Člověk, který se naplno vrhne na pomoc druhým bez péče o sebe, se brzy ocitne na pokraji sil. Průběžně dobíjet svou energetickou baterii, je klíčovým základem pomoci druhým. Jinak se může snadno stát, že právě vaše pomoc se stane krátkodobou a ne příliš kvalitní, co určitě nikdo ze srdce pomáhající nechce dopustit. Může skončit i vlastní nemohoucností a potřebou pomoci od ostatních.

 

Pravidlo pomoci:

Sledujte svou energetickou baterii a pokud její energie klesne pod polovinu, začněte se rozhlížet, jak ji doplnit než opět začnete pomáhat dál. Jakmile vaše energie klesne pod třetinu, je nejvyšší čas ihned  začít s vlastním sebedobitím. Pokud vyčerpáte svou energii až do dna, bude vás její obnova stát daleko více úsilí i času. Budete se cítit zle a ani okolí z vás žádný přínos mít nebude.

Pečovat průběžně o svůj odpočinek, zdravou stravu a dostatek vhodného pohybu či relaxace, je základem vlastního duševního i fyzického zdraví, které zajistí kvalitní život vám i zdroj síly a pomoci vašemu okolí.

Není velkých a malých rolí, je jen jedno velké srdce

Nemusíte být zrovna lékařem, sestřičkou, hasičem nebo policistou abyste byli ze současné situace vyčerpaní. Všem lidem, kteří se teď ocitli v první linii, patří velká úcta i podpora, ale uvědomme si, že zvládnutí současných dnů závisí na každé jednom z nás, i když třeba nejsme tolik veřejně vidět a přímo nepomáháme velkému množství lidí. Každý člověk má na tomto světě své důležité místo a vliv na své okolí.

Pokud máte doma dítě nebo staré rodiče, vaříte, staráte se o domácnost, pracujete z domu, šijete roušky, obděláváte zahradu, nosíte nákupy a venčíte sousedovi pejska a do toho se snažíte komunikovat s blízkými a podpořit se navzájem, plníte tu spoustu velmi důležitých úkolů, bez kterých by svět zdaleka tak dobře nefungoval! I drobné činnosti jsou prospěšné a důležité jak pro vás, tak i pro druhé.

Buďte ale ostražití, aby jste z jejich plánování a vykonávání měli dobrý pocit ale i vy!

Sedmero, jak o sebe dobře pečovat:

  1. Buďte denně i sami. Tato součást duševní hygieny vám nejen přinese klid a úlevu od případného napětí, ale také posílí vaši odolnost proti negacím a zvýší vztahovou toleranci.  Trávíte-li hodně času doma s rodinou, najděte si místo, kde budete mít alespoň na hodinu denně, lépe i na delší dobu, svůj osobní prostor a nebude vás nikdo rušit.
  2. Udržujte komunikaci se svým okolím. S přáteli, se vzdálenější rodinou, s lidmi z práce. I když se nyní nemůžeme scházet, můžeme si telefonovat, využívat Skype nebo sociálně sítě. Jakýkoliv kontakt s lidmi z venku, kteří mají jiné prožitky než my a naši nejbližší, je velmi blahodárný a vyvede vás z hrozícího ponorkového efektu. Pokud jste doma sami, má jakákoliv komunikace s okolím cenu zlata. Získáte nejen rozptýlení, ale i jiné úhly pohledu, kterými se lze inspirovat a obohatit jimi zajetou rutinu.
  3. Kontrolujte tok svých myšlenek a buďte bdělí, aby vám myšlení neobsazovaly negace a představy hrozeb. Soustřeďte se na vše, co nyní můžete dělat a co vám dává v rámci momentální situace co největší smysl, přináší klid nebo dělá radost.
  4.  Nenechte se vtáhnout do přemýšlení o věcech, které vám nyní chybí nebo které by vás mohly potencionálně v budoucnu ohrozit. Pokud na nich teď nemůžete nic změnit nebo je pozitivně ovlivnit, nechte je být, nemá smysl se jimi trápit.
  5. Relaxujte a najděte si činnosti, které vás dobíjí energií a které máte rádi. Pokud jste se ocitli doma a nechodíte do práce, neznamená to, že nic neděláte a máte volno :-)!
  6. Jezte co nejlépe, ve smyslu co nejzdravěji a nejchutněji, jak vám současná situace dovolí. Kombinace nejzdravěji/nejchutněji, je klíčová. Žádné vaše smysly by neměly trpět, chcete-li pro sebe udělat něco opravdu prospěšného :-)!
  7. Buďte vděční za vše, co máte ve svých životech k dispozici a využívejte všechny své současné možnosti k získání dobrého pocitu.

Držím nám všem všechny palce, ať držíme i nadále pospolu! A také ať naše vzájemná pomoc a podpora zůstávají smysluplnými pro všechny. Jak pro ty, kteří pomoc právě potřebují, tak i pro pomáhající.

 

Vaše Marta

Top