Ve vztahu s manipulátorem

Zamilovat se do manipulátora je snadné. Máte totiž pocit, že jste konečně potkali svého prince na bílém koni nebo ženu svých snů. Procitnutí je bolavé a většinou dlouho neuvěřitelné. Chcete vrátit čas a zažívat pohádku ze začátku vztahu. Že budete doufat v návrat prvních kouzelných měsíců a uděláte maximum pro to, aby vše bylo jako dřív, tak právě na to manipulátor plně spoléhá.

Extrémní projevy lásky

Pokud nemáte s manipulátory své zkušenosti, většinou naletíte. Na začátku vztahu, kdy vypadá vše růžově, prakticky nemáte moc šancí rozpoznat manipulátora od kvalitního partnera nebo partnerky:

 • výborně si rozumíte
 • máte jeho / její pozornost a péči
 • zajímají vás stejná témata
 • máte rádi stejný humor
 • máte podobný vkus
 • dostává se vám porozumění, pomoci a podpory
 • shodnete se na společné budoucnosti
 • vyznáváte stejné hodnoty
 • rozumíte si ve volném čase
 • máte prakticky identický pohled na svět, na lidi, na politickou situaci, atd..
 • jste si jisti, že na tohoto člověka jste čekali celý život

Co je špatně?

Zatímco vy jste vstoupili do nového vztahu se srdcem na dlani, druhá strana skrytě, ale zato vychytrale, sobecky, ziskuchtivě a strategicky pracuje na získání vaší důvěry, aby vám později mohla začít škodit. Manipulátor většinou není žádný hlupák, jen bohužel jeho mysl nepracuje právě v láskyplném módu vůči vaší osobě. Manipulátor pečlivě ukládá všechny poznatky a informace o vás, které mu při své otevřenosti, upřímnosti a touze nemít žádné tajnosti, s takovou úlevou a otevřeností sdělujete. Přijde čas, kdy je všechny použije proti vám.

Zatímco vy, lapeni láskou ve vztahu svých snů, otevíráte své třinácté komnaty v naději, že konečně vás někdo provede životem, budete se mít o koho opřít, s kým sdílet, že vás někdo udělá šťatsnými, zabezpečí vás, případně ochrání před vším zlým a že už nikdy nebudete sami, manipulátor jen horlivě zaznamenává a zpracovává všechna fakta, která se od vás dovídá.

Zatímco vy věříte, že od teď bude konečně po vašich různých životních peripetiích, vše jak má být, druhá strana promýšlí, jak vás později co nejlépe využít pro své záměry, které má s vámi od začátku v plánu a které s vaším štěstím nebudou a nikdy neměly nic společného.

Špatně je, když vy až bolavě toužíte po lásce, přijetí, klidu, zázemí a partnerství či štěstí, jejichž prožívání si spojujete výhradně s přítomností partnerka či partnerky.

Špatně je, když své dobré pocity všeho druhu máte spojené jedině s přítomností někoho dalšího, protože sami si je dát neumíte a nebo vás ani nenapadlo, že by to šlo. V této představě o lásce zákonitě musíte potkat toxickou osobu, se kterou navážete nezdravý vztah.

Kdo se stane kořistí manipulátora

Pokud vás trápí nízké sebevědomí, nevěříte si, prožíváte strach, jste úzkostní, jste právě v náročné životní situaci, která vám bere sílu a energii, cítíte se nejistě a ne příliš jako plnohodnotná partnerka či partner, neumíte prožívat naplněný a spokojený život i sami, potýkáte se se stresem nebo s depresemi, jste pro každého manipulátora neodolatelným magnetem. Pro tyto lidi jako byste měli napsáno na čele: udělám všechno, abys mě měl rád či měla ráda, dostal jsem či dostala jsem od tebe pocit lásky, přijetí, bezpečí nebo aby o mě bylo postaráno. Každý manipulátor přijme takovou nabídku se vším všudy a bez váhání. Jenže v úplně jiném významu, než jste si vy představovali.

Vaření žáby – aneb děje se to plíživě

Víte, jak se vaří žába? Je to sice morbidní příklad, ale v tomto případě maximálně výstižný. Pokud byste žábu hodili do vroucí vody, vyskočila by ven. Proto je potřeba ji vložit do vody, která je jí příjemná a vodu pomalu ohřívat. Žába si jaksi nevšimne, že voda je teplejší a teplejší, až najednou vře a žába se v ní uvaří.

Signály, že něco je ve vztahu špatně, přicházejí po první fázi zamilovanosti, tzv. love bombingu a plíživě. Pokud jste zvyklí, že ne vždy se s vámi v životě zacházelo právě úctyhodně a že je v pořádku si takové zacházení nechat líbit nebo že je to dokonce normální, tak si ani nevšimnete začínajícího ponižování, rýpání a dehonestace vaší osoby. Jste naučení ledacos vydržet a nepostavit se za sebe s veškerou chutí, kterou sice máte, ale kterou si nedovolíte projevit. A tak propásnete to nejdůležitější období, kdy máte šanci manipulátorovi buď nastavit pevné hranice nebo vztah s ním ukončit. Varovné signály buď zlehčujete, neberete vážně nebo ani nevmímáte.

Sebevědomé, asertivní řešení, které by vás ochránilo před následujícícmi měsíci, léty a bohužel nezřídka i desetiletími utrpení, dokáže uskutečnit člověk se zdravým sebevědomím, člověk vědomý si své hodnoty, svých kvalit, člověk nebojácný a sebejistý. Všichni ostatní více či méně s manipulátorem zabřednou do nezdravého, toxického vztahu, ze kterého v jednu chvíli pocítí naléhavou potřebu odejít.

Manipulátor ohřívá vodu, ve které už sedí jeho žába

Aby manipulátor mohl naplno rozehrát svou hru, potřebuje vás napřed vlákat do hrnce, ve kterém je voda pro vás příjemná. To už se mu podařilo, jste zamilovaní až po uši a svůj život už jste s tím jeho spojili. Teď může vodu pomalu začít ohřívat a ověřovat si zda si toho všimnete. Až je najednou voda tak vřelá, že vás ochromí a vy nejste najednou schopni, stejně jako žába, už vyskočit ven. To je fáze, kdy jste přešli všechna drobná, ale důležitá varování o tom, s kým máte tu čest a jste už lapeni v perfektně naplánované mašinerii vztahu podle not manipulátora.

A tak po první fázi love bombingu, ve které vás skutečně manipulátor doslova bombarduje láskou, začne fáze ověřování, nakolik už vás má jisté, aby si mohl začít konečně dovolovat to, proč si „vás pořídil“. Deptat vás. Většinou se to děje prostřednictvím z počátku drobného ponižování, kritizování, zesměšňování, zvýšenou kontrolou vaší činnosti a vašeho pohybu (nevědomá oběť si chudinka myslí, že je v tom starostlivost o její dobro a bezpečí), omezování. atd…

Manipulátor na vás postupně navyšuje požadavky (ohřívá žábě vodu), které většinou nejste schopni splnit. A pokud ano, stejně ne k jeho spokojenosti. Po fázi ověřování, si už je manipulátor jistý, co všechno si může dovolit a protože je toho hodně, co jste mu dovolili v naději na opětovné získání jeho bezpodmínečné lásky, obuje se do vás se vší silou. Ví, že teď už může.

Jste bezradní, protože vyhovět najednou není přes veškeré vaše úsilí možné. Nic není dost dobré, nic neděláte správně, jste k ničemu, hloupí a bezcenní. Manipulátor vás bez slitování kritizuje a jakmile už jste úplně na dně a on vidí, že více už byste nevydrželi, přepne se do role oběti. Je vám vysvětleno, jaký on je s vámi chudák a čím vším jste vinni.  Případně se dozvíte, že jste si vše špatně vysvětlili a on „to tak nikdy nemyslel“. Každý zdatný manipulátor je mistr v přetvařování, obelhává vás i celé okolí, manipuluje s fakty a skutečnostmi, překrucuje informace a vy nevěříte vlastním očím a uším.

Nemůžete odejít, protože:

 • máte spolu děti a mohli byste o ně přijít
 • máte spolu hypotéku – kde budete bydlet?
 • nebo dokonce jste to byli vy, kdo poskytnul finance na společné bydlení
 • nemáte už moc nebo žádné své přátele
 • cítíte se slabí, bezcenní, neschopní a hloupí (na tomto vašem pocitu manipulátor pracuje obzváště intenzivě. Zaručuje mu jistotu, že od něj neodejedete, protože přece, co byste si sami počli…)
 • jste kontrolováni na každém kroku
 • bojíte se manipulátora rozčílit, znáte už totiž následky (tušíte správně, že rozchodem byste jej namíchli obzvláště hodně)
 • musíte vše vysvětlovat a na vše se dovolovat, protože představa jeho vzteku či trestu mlčením, vás děsí
 • nemáte svobodný přistup ke svým financím (protože přece podle manipulátora neumíte hospodařit a on se o vše lépe postará)
 • přišli jste o svoji dobrou práci, protože jste po nátlaku dali přednost péči o rodinu nebo už jste byli tak vyčerpaní, že jste ji nezvládli
 • obáváte se, že na jinou dobrou práci už nemáte ani psychicky, ani fyzicky
 • máte strach, že sami byste finančně život nezvládli
 • děsí vás samota a to i přesto, že ve vztahu trpíte
 • strašně se bojíte, co by bylo dál

Kdo je na vině?

Z úžasného začátku, na kterém vám manipulátor dá všechno a vy věříte, že takto to bude napořád, žijete najednou v pekle a pokud byste nevěděli, jak se to stalo, tak podle manipulátora jste na vině samozřejmě vy. Špatně vedete domácnost i děti, neumíte hospodařit, vařit, vypadáte hrozně, měli byste se sebou něco dělat, jste hloupí, nosíte málo peněz a nevíte jak co dělat správně. Můžete si dosadit spoustu dalších důvodů, ze kterých vás manipulátor obviní.

Povšimněte si prosím, že nikdy, NIKDY není na vině manipulátor, ale vždy jste to vy. A když to nechápete pomocí jeho vzteku a řevu, rád vám to vysvětlí na vlně sebelítosti. Co všechno on přece pro vás už udělal a co všechno ještě udělat plánoval a vy s ním takhle…toho on se dočkal…vašeho nevděku…to si nezasloužil…

Manipulátor vás postupnými kroky přesvědčí:

 1. Že bez něj jste ztracení a prakticky neschopní života. A vy tomu věříte.
 2. Že pokud byste chtěli odejít, zažijete peklo. Tomu věříte též.

Jak si pomoct? Co dělat?

 • Klíčovým momentem, je si přiznat, že jste naletěli. Že jste nepotkali žádného prince na bílém koni, ani ženu svých snů, ale protřelého, vychytralého a vypočítavého manipulátora, který s vámi nemá žádný soucit. a nikdy neměl, i když vám se to tak jevilo. Dokud budete tuto skutečnost popírat, mohou vaši blízcí, kterým se průběžně svěřujete, v čem lítáte, ale vy si nebudete ochotni přiznat, že je to průšvih. A že je na čase jednat.

 

 • Neplýtvat zbytečně ani časem, ani energií na iluzi, že manipulátor „pochopí“, že se má změnit. Je mi líto, nepochopí. U lidé tohoto typu se dá bohužel jejich osobní změna počítat v promilích procenta. Že vám změnu slíbí, s tím ovšem počítat můžete. Obzvláště, pokud budete hodně ostří a pohrozíte mu svým odchodem. Tehdy manipulátor zavětří ohrožení, že by mu už tak pěkně vycvičená oběť mohla utéct a nasadí jednu ze dvou možných taktik. Taktiku obrovského vzteku a zastrašování, podmalovanou ohromením nad vaší drzostí vůbec přemýšlet o něčem takovém, pro což si vás on určitě nevybral a netrénoval. Nebo taktiku velkého love bombingu a to v případě, že se vzteku a řevu nezaleknete. Součástí love bombingu je i příslib nápravy kde čeho, hluboká lítost nad vaší nespokojeností a snaha vám snést modré z nebe. Buďte si bohužel jistí, že dávat vám skutečnou a upřímnou lásku manipulátor ale rozhodně neměl v plánu a je to pro něj totálně krizové a maximálně nepříjemné řešení na co nejkratší dobu, než vás zase dostane do pěkně zajetých kolejí, ve kterých budete opět vědět, co smíte a co ne. A  aby se vám cokoliv na manipulátorovi nedej bože nelíbilo nebo jste dokonce chtěli odejít, tak to sem určitě nepatří.

 

 • Neplýtvat zbytečně časem ani na naprosté nesmysly typu, že když vy budete ještě úslužnější, hodnější, bezproblémovější, nekoflitnější a vděčnější a nevím co ještě, váš vztah se zlepší. Protože přece jen…manipulátor by mohl mít pravdu. Manipulátor má pravdu pouze v tom, že perfektně vystihnul všechny vaše slabiny, kterými vás dostává do pocitů viny, nehodnoty, slabosti a neschopnosti.

 

 • Zaměřit se na sebe a svoji proměnu! To je tajemství celého úspěchu šťastného života, nejen způsob, jak vyřešit současnou situaci. Dobře se prosím podívejte na sebe, na své pocity, emoce, stavy, myšlenky, nakolik jste sebevědomí, sebejistí, silní, nakolik věříte, že vše co v životě zvládnout potřebujete také zvládnete, nakolik rádi přijímáte změny, nakolik jste odvážní vykročit do neznámého, nakolik jste se sebou spokojeni?

 

 • Změňte směr své pozornosti ze svého manipulujícího partnera či partnerky na nápravu vlastního pocuchaného sebevědomí, na nabytí zdravého sebevědomí, sebejistoty, důvěry v sebe, znovuobnovení životní energie, chuti žít a ne jen přežívat!

CVIČENÍ – jak na tom skutečně jste? 

Udělejte si cvičení, které vám prozradí, jak na tom sami se sebou skutečně jste. Představte si žebříček o deseti příčkách. Na té první, nejnižší, jsou usazeny emoce strachu, bezcennosti, strachu, naprosté nehodnoty, nicoty, bezmoci, zkrátka jsou ty nejhorší možné emoce o tom jak se cítíte zle a hrozně. Na dalších, vyšších příčkách je to postupně lepší a lepší a na té poslední, desáté, je představa, kdy se cítíte skvěle, věříte si, máte se rádi, jste se sebou spokojení a nic byste neměnili.

Zavřete si oči a bez přemýšlení, do vteřiny vám mysl nabídne číslo 0 – 10, kterým ohodnotíte, na které příčce sami stojíte. Ta vteřina je důležitá proto, abyste nad svou situací nepřemýšleli, protože to zrovna nepotřebujete. Přemýšlíte pořád a věci jsou jak jsou. Pro změnu potřebujete znát pravdu, ne omluvy a výmluvy vlastní hlavy na téma, že to není tak zlé, jak to vypadá. Většinou to totiž při vztahu s manipulátorem hodně zlé je.

Pokud stojíte na příčce 8, 9 nebo 10, čtete tento článek asi jen ze zvědavosti. Pokud se pohybujete uprostřed žebříčku, je to nejspíš ve vašem životě takové nijaké a převažují u vás negativní emoce a myšlenky. Pokud jste zůstali hned u prvních příček, je to zvonění na poplach a neváhejte se změnou už ani chvíli. Kromě psychiky vás ke změně velmi pravděpodobně už vybízí i tělo, které může somatizovat vaše problémy.

 

 • Změňte směr své pozornosti ze svého manipulujícího partnera či partnerky na nápravu vlastního pocuchaného sebevědomí, na nabytí zdravého sebevědomí, sebejistoty, důvěry v sebe, znovuobnovení životní energie, chuti žít a ne jen přežívat!

Neživit plané naděje

Pokud stále doufáte, že se vám veškerým úsilím podaří opět dosáhnout počáteční harmonie a štěstí, jste ztraceni na řadu dalších měsíců či let. Než budete znovu, v pocitech zmaru, ochotni přehodnotit náhled na svého partnera či partnerku. Pocit počáteční harmonie a plného štěstí byl totiž bohužel pouze váš, zcela jednostranný pocit, kterého manipulátor na druhé straně s veškerým svým úsilím chtěl dosáhnout. S cílem vás  pevně lapit do svých sítí. Důvodem, proč nyní nejste schopni odejít, i když vztah už zdaleka není tak růžový a možná je i velmi zlý, je vaše stále přítomná iluze o možnosti návratu některých pěkných období vztahu, které jste zažili. Nebylo jich nejspíš mnoho, ale i to stačí, aby jste chovali svou naději a víru, že vy je dokážete znovu svým úsilím nastolit a že se partner či partnerka změní:

 1. Vy sami změnu nastolit nemůžete, protože manipulátor s vámi na vaší potřebě dobrého pocitu prostě spolupracovat nebude. Není to jeho potřeba, ani záměr. A to ani přesto, že vám to rád slíbí, protože nic jiného vám říct ani nemůže, nechce-li se hned rozcházet a to on nechce. 
 2. Manipulátor se nikdy skutečně trvale nezmění, i když vám to rád slíbí, odpřisáhne a dokonce to i krátkou dobu může vypadat jako pravda. Nebude to dlouhodobá pravda, ale jen krátkodobá přetvářka, aby vy jste polevili ze svého rozhodnutí žít bez něj. 

Pokud investujete veškerou svou energii do rozdmýchání lásky ve  vztahu s manipulátorem, je to přesně ten důvod, proč si vás manipulátor vyhlédnul. Nastala konečně fáze, ve které on už nemusí dělat skoro nic a vy se obrovsky snažíte. Snažíte se být perfektní, dokonalí, vnášet do vztahu snahu, city, lásku, pokoru, toleranci a pochopení. Snažíte se natolik, až zcela zapomínáte na sebe, na své potřeby, touhy, na svou hodnotu, na svůj volný čas, své přátele zájmy. 

Neplýtvejte už energií, investujte ji efektivně

Pojďte říct dost tomuto motání se v nekonečném kruhu a udělejte rozhodnutí vykročit z něj ven. Bude to jedna z největších a nejdůležitějších věcí, které pro sebe v životě uděláte. Máte na to dostatek všeho, jen o tom nevíte. Vaše láskyplnost a empatie vás do této těžké situace přivedla a ta vás také může vyvést ven. Jen je třeba ji začít používat jinak než doposud. Ze vztahu s manipulátorem se odchází těžko. Kdo odejde ze vzteku, unáhleně a nepřipraven jak psychicky, tak i prakticky a materiálně, většinou odchod neustojí a vrátí se zpět. Ze vztahu s manipulátorem je potřeba vyrůst. Vnitřně vyrůst, opět najít a posilnit své já. Začít se mít rád a vážit si sebe. Věřit si a milovat více život než pochybnou jistotu s manipulátorem. Jen tak lze dospět ke zralému a uváženému rozhodnutí, co dál, kudy na to a čeho chcete skutečně dosáhnout, Rozchod nemusí být hned jediným řešením, do začátku vám může stačit umět nastavit manipulátorovi pevné hranice. 

Pokud vám tento článek jakkoliv pomůže, byť jen prohlédnout, splnil svůj účel. Pokud vám pomůže pohnout se z místa, budu moc ráda.

Naučte se myslet a jednat jinak. Udělejte to pro sebe…

A pokud vnímáte, že sami potřebnou změnu uskutečnit nedokážete, ozvěte se mi na e-mail nebo zavolejte. Domluvíme se termínu konzultace, na které budeme moct pracovat s vaším konkrétním příběhem, jeho specifiky, i vašemi případnými bloky či překážkami, které vám ve změně brání. Vím, že mnohdy už ani nevěříte, že z toho, v čem jste se ocitli, je vůbec cesta ven. Věřte, že vždycky je, jen vy ji zrovna nevidíte. 

Cítíte-li, že potřebujete pomoct najít svůj  směr a naučit se, jak si jej udržet, ráda vám pomohu.

Vaše

 

IMG8146- 200k_out

Chcete si umět poradit s manipulátorem či s manipulátorkou?

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, ráda vám odpovím. Chcete-li na řešení své situace se mnou začít pracovat, proveďte nezávaznou poptávku koučinkové konzultace, jenž se věnuje tomuto tématu. Každé setkání je individuální podle životní situace, vaší osobnosti a vašich potřeb.

Poznámka: Na základě níže vyplněného formuláře dostanete všechny potřebné informace. Můžete mi i zavolat na tel: 724 744 200.

 

Top