Ach, ty moje chyby…

Nenávidím svoje chyby a prohry, vřelo ve mně celá léta, střídavě s lítostí, proč zrovna já musím mít tak těžký život. Své chyby jsem nenáviděla a kvůli nim nenáviděla i sebe. Dnes své chyby miluji. Paradox? Život. Ten si zahrál s úhlem pohledu, pod kterým se na sebe a na svět dívám.

 

Chtěla jsem být dokonalá

Z chyb jsem měla strach. Dělaly mě horší. Bála jsem se, že moje chyby všichni uvidí a přestanou mě kvůli nim mít rádi. Představovala jsem si, jaké to bude, až to či ono, tzv. praskne. Jak se znemožním a jak si mě druzí přestanou vážit. Budu za neschopnou. Litovala jsem některých svých rozhodnutí a představovala si, co všechno by mohlo být jinak, jen se TEHDY rozhodnout SPRÁVNĚ. Rozumějte, jakkoliv jinak, než jak jsem se rozhodla :-). Každá chyba byla šrámem na cestě za dokonalostí, o které jsem si bláhově myslela, že je metou, kde čeká spokojenost.


Mohou chyby zmizet?

Úleva přišla, když jsem zjistila, že chyby nejsou chybami. Cože? Ptáte se nejspíš. Jak to, že chyby nejsou chybami? Tak se na to podívejme. V době, kdy jednáme nebo kdy se rozhodujeme, přece záměrně nevytváříme chybu. Je to tak? Děláme přece vždy to nejlepší, co v dané chvíli můžeme a co umíme. Souhlasíte zatím?

Pocit chyby vzniká díky

  • novým informacím, které jsme ve chvíli rozhodování/jednání neměli
  • díky vývoji událostí, které jsme ve chvíli rozhodování/jednání nepředpokládali nebo předpokládat ani nemohli

Nemluvme tedy o chybách, ale o zkušenostech, které v životě nabíráme. A pokud jednáme vždy v danou chvíli nejlépe, jak umíme, nemáme si co vyčítat. Můžeme se z těchto zkušeností ale mnohé naučit.


Jak napravit „chyby“

Když se ukáže naše rozhodnutí nebo jednání jako nesprávné, je to vývoj situace, který je nejlepší přijmout takový, jaký je a veškerou svou energii věnovat řešení. Nikoli vzteku, lítosti či obviňování okolí. Budeme-li okamžitě a v klidu směřovat své myšlenky a kroky k řešení, problém se rozplyne, aniž by nabral obřích rozměrů, které nás mohou zcela pohltit.

TIP

V naprostém klidu dělejte to nejlepší, co v dané chvíli umíte a můžete vzhledem k situaci, v jaké jste se ocitli!

Tato vaše reakce celou věc opět posune. Kam? To se teprve uvidí, asi nejste věštci, ale až posun nastane, budete na něj opět reagovat nejlépe, jak budete umět. Tohle je život.


Výčitky a lítost

Výčitky nebo lítost mají pro řešení jakékoliv situace naprosto nulový přínos. Máte i vy zkušenost, že nejlépe vyřešíte problém v klidu a s nadhledem? Já ano. Jen v klidu totiž člověka napadají ta nejlepší řešení.


Jak na strach

Většinou námi lomcuje strach, kam nás naše rozhodnutí či jednání dovedou. Strach paralyzuje naši schopnost jednat v klidu. Uvědomme si, že není špatných rozhodnutí. Ona tak jen vypadají, protože náš vedou do prožívání situací, které nechceme. Ale ve skutečnosti jsou i tyto situace pro nás nesmírně cenné, protože díky jejich zvládání rosteme a sílíme. Nabrat cenné zkušenosti ale můžeme jen z takových rozhodnutí a z takového jednání, se nimiž jsme ztotožnění a která vycházejí z našich přesvědčení. Jsou to právě naše rozhodnutí a naše jednání, díky nimž se můžeme v životě posouvat kupředu . Proto je potřeba je dělat. Rozvíjet se ale budeme jen tehdy, když nad svými činy nebudeme propadat zoufalství, ani se nebudeme snažit hodit odpovědnost za neúspěch na někoho jiného, ale vezmeme si z nich ponaučení.


Jak mít klid

Pokud si ze všech svých rozhodnutí a činů bereme ponaučení a v přítomnosti děláme vždy to nejlepší, co umíme a co můžeme, není se na co, ani na koho zlobit. Ani na sebe ne. Nabíráme své cenné zkušenosti a náš záměr je přitom ten nejlepší možný. A to jediné se skutečně počítá. Nenechte na sebe házet vinu a nezoufejte. Vaše rozhodnutí a jednání jsou vždy v pořádku, pokud vycházejí z vás a pokud jimi nechcete záměrně ublížit. Reflektují totiž váš současný stav myšlení a vaše současné zkušenosti a tak díky každému svému činu, který uděláte, se k vám dostane další cenná zkušenost, která přesně navazuje na tu předchozí. Každou z nich pro svůj život právě potřebujete a žádnou nemůžete přeskočit. Je to stejné jako ve škole. Bez znalostí třetí třídy nemůžete postoupit do čtvrté.  Když byste to zkusili, zle byste na to doplatili.


Máme život ve svých rukou?

Máme zcela ve svých rukou, jak k životu budeme přistupovat a s jakými pocity jej budeme zvládat. Je to jen na nás a na stavu našeho sebevědomí, zda chyby dokážeme přetransformovat do zkušeností, za které budeme vděční.

Nebo zda zkušenosti budeme odmítat. Lítostí, pláčem, vztekem, výčitkami nebo zoufalstvím. Prožijeme je stejně, ale se zcela rozdílnými pocity. A v tom je velký rozdíl. Protože pokud zkušenosti přijememe a zvládneme je v klidu a nejlépe, jak budeme umět, bude nám dobře už když budou vznikat. V opačném případě nás čeká emoční propad a smutek.

Srdečně vám přeji, ať si správně vyberete.


 

PS: Pokud cítíte, že vás chyby a jejich následky trápí, neváhejte se mi ozvat. Vím z vlastní zkušenosti, jak je pro člověka těžké, překlopit své myšlení na opačnou, pozitivní stranu a jak je těžké nechat chyby ze života zmizet. I já jsem tehdy, před lety, potřebovala pomoc kouče a řekla jsem si o ni. Dodnes za ni děkuji.

Prožíváte-li dlouholeté negativní zkušenosti, může být změna až nepředstavitelná, že? Buďte si jistí, že v životě každého člověka lze nastolit úlevu, klid a spokojenost. Je to trocha práce, která v každém případě stojí za to, jak pak budete zcela jinak žít.

kouč-marta-němečkováRáda se vám budu věnovat a pomohu vám krok za krokem dát si život do pořádku. Můžete se mě na cokoliv zeptat, nebo mi zavolat na tel. 724 744 200. Jsem tu pro vás.

Vaše

 

 

 

 

Top