Znáte svoji hodnotu? A ví o ní ostatní?

Cítíte se jako ti horší? Méně důležití? Nezajímaví? Musíte se o přízeň a uznání snažit? Chcete, aby vás druzí měli rádi? Pochybujete o sobě? Bojíte se trapasu?

Pokud si na některé z předchozích otázek odpovídáte kladně, máte už zřejmě delší čas pocit, že v životě taháte za ten kratší konec. Nejspíš je vám to líto nebo se i zlobíte, ale nic z toho nepomáhá, že? Já vím.

Každý člověk přirozeně touží cítit se dobře sám se sebou a také s dalšími lidmi. Je to naše základní potřeba, kterou nelze ničím nahradit, ani ji obejít. Bez jejího naplnění  není možné se dlouhodobě vnímat pozitivně, ani uspět ve vztazích, v práci, či v dalších oblastech života.

Hodnotný vztah k sobě samému a kvalitní vztahy s druhými lidmi nelze ničím nahradit, ani je obejít. Uznání, pochvalu, pocit hodnoty, potřebnosti, důležitosti a především lásku není také možné od druhých ani žádat, ani získat a necítíme-li tyto pocity napřed sami, máme jich stále od druhých nedostatek.    

Jako náhražky nefungují ani peníze, ani společenské postavení či moc. To už možná víte.

Kde vzít dobrý pocit ze sebe samého?

Tady bývá nejčastěji klíč k řešení celého trápení. Většinou ani nevíme jak se to stalo, ale prostě od malička věříme omylu, že náš dobrý pocit ze sebe samých a ze života se získává od druhých. Že pochází z toho, jak nás berou ostatní a také z množství příznivých či nepříznívých situací, které nás potkají .

Člověk, věřící rovnici:

Chování druhých + okolnosti  = můj dobrý/špatný pocit

žije prakticky bezmocně a bez možnosti ovlivnit své pocity. Je cloumán ději života a okolního světa jak bárka na někdy klidném, někdy rozbouřeném moři, mířící tam, kam zrovna fouká vítr, ale málokdy tam, kam skutečně chce plout. Vnímá, že je ovlivňován všemi a  vším kolem.

 

Člověk, který si je plně vědom své hodnoty, si ale umí vytvářet vlastní přístup k různým lidem nebo k rozmanitým situacím. Umí si dobře poradit, věci nebrat tragicky, dobře je zvládnout, na všem nachází to lepší a způsoby, jak co příznivě zařadit do svého života.

Člověk, který zná svou hodnotu, si sám také umí díky svému vnitřnímu bohatství utvářet v životě pocity klidu, radosti, spokojenosti, naplnění a štěstí. Není závislý na druhých lidech, či situacích. Je mu dobře, je vyrovnaný, samostatný, svobodný a ničeho se nedožaduje. Takového člověka má každý rád. A ejhle, najednou se mu dostává všeho, aniž by cokoliv chtěl. Druzí a ani život jako takový, nemají rádi požadavky, tlak, plačtivost, stěžování si a už vůbec ne domáhání se. Ani maximální úsilí se zavděčit a obětovat se pro druhé na úkor sebe, nebývá kladně odměněno. Nejpravděpodobněji se člověk stane předmětem využívání.

Co je tedy sebehodnota?

Abychom si mohli být vlastní hodnoty vědomi a těžit z ní v každém okamžiku spousty pozitiv, je potřeba ji napřed konkrétně znát.

Sebehodnotu si můžeme seskládat z těchto oblastí:

1) co umím

2) moje zkušenosti

3) moje úspěchy

4) moje vlastnosti a schopnosti

 

Co byste u sebe do jednotlivých bodů zařadili? Našli jste alespoň několik set položek? A to mi věřte, každý z vás jich má tisíce! Jakou mají pro vás jednotlivá zjištění cenu? Vnímáte jejich nesmírnou hodnotu pro váš každodenní život? Máte si na sobě čeho vážit? Jste na sebe už hrdí?

Není vůbec jednoduché o sobě, z hlediska své hodnoty, přemýšlet, že? Možná spoustu svých dovedností považujete za samozřejmé a nevážíte si jich jen proto, že je vidíte i u druhých. Nebo je pro vás těžké nějaké své hodnoty vůbec najít, zatímco o svých nedostatcích byste dokázali povídat a povídat. A také pozor, abyste nehledali jen něco výjimečného, čím druhé převyšujete. Hlídáte zároveň, aby jste nepropadli katastrofálnímu omylu, že pokud společensky nevyčníváte, tak vlastně žádnou velkou hodnotu nemáte?

Spousta lidí po chvíli práce vnímá, že definovat svoji hodnotu není tedy vůbec nic snadného! Věřte ale, že nevnímat svou hodnotu  vás jen naučila naše společnost, mžná i vaši blízcí, často bohužel už i rodiče či učitelé, jejichž hlavním posláním by měl být pravý opak! Vnímat se málo hodnotně, někdo dokonce až bezcenně, to není to ve skutečnosti vůbec pravda o nikom z nás! Každý jeden tvor na této planetě má obrovskou hodnotu, kterou může vnímat on sám a pak prostřednictvím jeho chování i jeho okolí.

Zvířata nad svojí hodnotou neumějí přemýšlet. K jejímu plnému využívání je vedou instinkty a díky nim přirozeně dělají, co potřebují a je jim u toho dobře. Jejich činnosti jim i okolí dávají smysl, jsou prospěšné a zvířata tak ve volné přírodě žijí naplno své vlastní životy. Čímž nejlépe slouží psychicky i fyzicky nejen sami sobě, ale také všem ostatním obyvatelům Země.

Lidé, obdaření rozumem, jsou schopni toto přirozené a žádoucí umění, využívání vlastní hodnoty, povznést na mnohem vyšší úroveň. Většina lidí to ale bohužel neumí a tudíž ani nemůže dělat. A tak, navzdory možnostem, používají lidé rozum spíš proti sobě. Namísto dobrých pocitů, se trápí. Namísto prospěchu, často trpí psychicky i fyzicky. To nedělají žádní jiní tvorové, jen lidé, považující se za pány tvorstva, za nejvýše postavené formy života naší planety. Dává vám to smysl? Mně už dlouho ne a pevně věřím, že vám také ne J.

Proto se věnuji s klienty především znovuobjevování a nalézání jejich vlastní hodnoty. Ano, znovuobjevování, protože každý z nás ji má. Nelze ji nemít. Ale bohužel o ní většina lidí neví a podle toho se pak cítí, trápí se a mnohdy trápí i ostatní.

 

Člověk, který si není vědom své hodnoty, zažívá často tyto stavy:

– bojí se

– nevěří sobě, ani světu

– pochybuje o sobě i o druhých

– cítí se méněcenně a nedůležitě

– trápí sebe a mnohdy i okolí

 

Vědomí sebehodnoty, to je stavební kámen, bez nějž se neobejde žádná z oblastí našeho života, chceme-li  žít kvalitně. Neexistuje vztah, ať už partnerský, přátelský, ani s vlastními dětmi  nebo naplňující pracovní vztah, který by byl bez jejího používaní plně funkční a harmonický. A neexistuje ani člověk, který by si bez vědomí své hodnoty mohl plně vážit sám sebe a být na sebe a sou existenci zdravě hrdý.  Vlastní velké hodnoty by si měl být každý člověk skvěle vědom, protože až z tohoto uvědomění, může vzejít sebejistota, sebedůvěra, vůbec celé zdravé sebevědomí a ta všude vzpomínaná sebeláska.  Na světě máme každý své důležité a smysluplné místo. Jeho nalezení či znovuobjevení je velkou a krásnou věcí, která má plný potenciál restartovat prožívání dosud třeba ne zrovna radostného a kvalitního života.

Přeji vám, aby i vaše stavba života stála na pevných základech. Ty sice nejsou vidět, ale dělají ji neotřesitelnou, ať se děje, co se děje!

Srdečně vaše

 

IMG8146- 200k_out

Chcete znát svoji hodnotu?

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, ráda vám odpovím. Chcete-li na řešení své situace se mnou začít pracovat, proveďte nezávaznou poptávku koučinku, jenž se věnuje tomuto tématu. Každý koučink je individuální podle životní situace, vaší osobnosti a vašich potřeb.

Poznámka: Na základě níže vyplněného formuláře dostanete všechny potřebné informace. Můžete mi i zavolat na tel: 724 744 200.

 

 

 

 

 

 

 

Top