Seriál: Zůstaňme zdraví… díl 1. PŘÍTOMNOST

Shodneme se na přání, cítit se v životě dobře? Pro začátek je důležité si odpovědět na otázku, KDY se vlastně můžeme jakkoliv cítit? Kdy vnímáme své emoce? Ve kterém čase? Může to být včera nebo pozítří? Za rok? Ne :-), je to vždy teď, jedině v přítomnosti.  I když myslíme na minulost nebo na budoucnost, pocity z takového myšlení zažíváme opět jedině nyní.

Takže cítit se v životě dobře, znamená cítit se dobře v přítomném okamžiku, v jednom každém okamžiku, jak po sobě následují, pokaždé prostě TEĎ! Souhlasíte?

Ano, jsou tu námitky: jak se mohu cítit dobře, když on anebo ona mi řekli to či ono? Jak se mohu cítit dobře, když mi nevyšel plán? Jak se mohu cítit dobře, když se bojím, že nebudu mít peníze, opustí mě partner, zůstanu sám, budu stará, lituji svých chyb ….ech …he….milion důvodů bychom našli, kvůli kterým si lidé myslí, že se nemohou cítit teď dobře.

I když se domníváte, že hlava vám nabízí samovolně myšlenky na negativní minulost a také  představy obav z budoucnosti úplně sama, aniž by ji o takové myšlení někdo žádal a navzdory tomu, že takové myšlení ani nechcete, nemusí to tak být. Hlava tu není od toho, aby si dělala, co chce, kdy ji to napadne a jak ji napadne a vy jste u toho trpěli! Nohy s vámi také neodcházejí kamsi, kam jít nechcete. Nebo snad ano? Háček je v tom, že nohy řídíte a připadá vám to normální a samozřejmé, ale řídit vlastní hlavu spoustu lidí nikdy nenapadlo a připadá jim naopak normální být její celoživotní obětí. Nepokládejte každou svou myšlenku za pravdivou a nevěnujte každé pozornost. Vybírejte si a třiďte je!

Také jste si možná už všimli, že urputná snaha o řízení budoucnosti, nebo-li něčeho, co zatím neexistuje a nejde to často reálně ovlivnit, je poněkud vyčerpávající a málokdy účinná. Na jejím počátku stojí strach, že když se věci vyvinou jinak než jak si představujeme a jinak než jak je doposud známe, nezvládneme je. Je to opět nedůvěra v sebe a pocit vlastní slabosti, který vyvolává mnohdy až paniku z budoucnosti. Ne nadarmo se ale říká, chceš-li Boha rozesmát, sděl mu své plány. Vzpomenete si ještě na své představy o životě, když vám bylo 10 nebo 20 let? Nakolik se naplnily? Dovolím si usoudit, že většinou moc ne. Tak na základě čeho stále věříte, pokud to děláte, že příští roky uřídíte předem?

Pravda, některé věci je dobré plánovat a budoucnosti tak věnovat pozornost. Ale i pokud plánujete, je důležité se u svých plánů teď cítit dobře! Mít z nich radost, vidět je jako smysluplné, těšit se na jejich realizaci. Protože ve skutečnosti nevíte, zda vyjdou nebo ne. Proto se říká, že cesta má být cílem. Budeme-li se na cestě ke svým snům cítit dobře, nebudeme zklamaní a nešťastní, když třeba nevyjdou nebo se změní.

Chceme-li se cítit dobře, nezbývá než se stát skutečnými majiteli svých hlav a začít své myšlení řídit! Hlava si prostě nebude dělat, co ji právě napadne a duše se u toho nebude trápit. Všichni máme možnost své myšlenky zkoumat a rozhodovat o nich podle toho, které vyhodnotíme jako prospěšné a které ne a kterým svou pozornost proto věnovat nebudeme, protože TEĎ škodí dobrému pocitu. Já vím, že zvyk je železná košile a myšlenky jsou zvyklé si dělat, co chtějí, ale cvičení dělá mistra! Soustřeďte se na svůj pocit. Ten vám nejlépe poradí, zda vaše myšlenky pracují pro vás nebo proti vám. Pokud pracují pro vás a vy se cítíte dobře, věci vám dávají smysl a dělají radost či alespoň přinášejí klid, pak je vše v pořádku. Pokud je tomu naopak, můžete ihned zasáhnout!

 

Vždy máme možnost cítit se dobře nebo alespoň být v klidu, když se budeme soustředit na takový způsob myšlení, který dobrý pocit přináší. Je to možné i nyní a žádný virus či jiný patogen na to nemusí mít vliv. Buď necháme hlavu dumat o všem, co nyní nemůžeme, co nemáme, co jsme mohli udělat a neudělali, co nás ohrožuje a co se může ještě stát nebo budeme hledat a nacházet to, co máme k dispozici. A že toho není málo! Kolikrát jsme si posteskli, že máme na to či ono málo času? Teď jej možná máte víc. Kolikrát jsme chtěli začít se cvičením, zdravým vařením, zkusit nový recept, přečíst si knihy, přeskládat knihovnu, vytřídit oblečení, jít do přírody, něco si nastudovat, popovídat si s přáteli (byť po telefonu), být více s dětmi nebo se jen vyspat….? Možná patříte k těm, kteří naopak teď nevědí, kam dřív skočit. Pak je na místě dobře uvážit, co je nyní skutečně důležité a co vám dává největší smysl právě teď dělat. Věnovat se tomu a netrápit se tím ostatním, co stejně změnit nebo stihnout nemůžete.

Ať už nyní nadbytek času máte nebo ne, buďte pozorní, protože hlava dokáže vždy najít problém. Jestli vám říká, že chce něco jiného, než co je nyní ve vašich možnostech, nabízí myšlenku, kterou určitě nechcete a kterou můžete odmítnout, protože nepřináší dobrý pocit, ale bezmoc a možná i strach. A krocení hlavy může začít, to je přesně ten pravý moment k vašemu zásahu :-)!

Ovlivňujme to, co ovlivnit můžeme, tvořme z toho, co máme k dispozici, hledejme nové možnosti v rámci svých sil. Dělejme to pro sebe, pro druhé. Namiřme tok svých myšlenek na to nejlepší, co umíme a můžeme. Na co budeme myslet, to budeme dělat a tak budeme i žít! V pocitech, i hmotné realitě.

Držím vám všechny palce, ať se daří! Příště se těším na shledanou nad dílem 2. o důležitosti péče o sebe v této době.

 

Srdečně, Vaše Marta

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Please copy the string dgVgNG to the field below:

Top