Mohu se za sebe postavit?

Váháte, zda se můžete za sebe postavit? Nejste si jisti, zda máte právo dělat, co byste chtěli? Přemítáte, jestli si můžete troufnout na rozhodnutí, které cítíte, že potřebujete a které by bylo pro vás dobré už konečně udělat?  Volá vaše duše pro změně? Po svobodě? Chystáte se už dlouho vykročit za souladem s vaším já?

 

Pokud jste zvyklí se přizpůsobovat rodině, kolegům a snažíte se druhým hlavně vyhovět, můžete očekávat, že změna vašeho chování a projevení vašeho já, vyvolá 2 hlavní důsledky:

  1. Uleví se vám. Při té představě cítíte, jakoby se vám balvan odvaloval ze srdce. To duše jásá, že byste ji poslechli a respektovali její přání i potřeby, stali byste se sebou a žili skutečný a pestrý život!
  2. Vašemu okolí se změna nemusí líbit. Takto vás totiž neznají. Byli zvyklí, že jste vyhovovali především jejich potřebám a ne svým vlastním. Ustupovali jste, aby si oni prosadili své potřeby a požadavky  Můžete se potýkat s obavou, že projevení vašich potřeb a názorů by mohlo mít za následek i ukončení různých vztahů. Taková představa vyvolává u spousty lidí strach z nového, z nepoznaného, z nepředvídatelného. Strach ze změny. Tento strach se umí uchytit v hlavě a usadí člověka zase zpět do vyjetých kolejí potlačování se, uhýbání a kompromisů na svůj úkor. Stačí mu uvěřit a dát mu tak šanci vás ovládnout.

KUDY NA ZMĚNU:

  1. Necítíte-li se nyní ve svých vztazích a v životě dobře a toužíte po opaku, je logické, že musíte změnit své dosavadní postoje a chování k sobě samým, i k druhým.
  2. Počítejte s tím, že váš rozum bude více či méně proti. Rozum se změn bojí, chce své jistoty. Navíc jsme většinou od malička zvyklí rozvíjet černé scénáře vlastní budoucnosti a fantazie nás v tomto směru dovede pěkně potrápit. Co všechno by se mohlo následně vyvíjet jinak, honí se člověku hlavou. Myšlenky se jen hemží a možnosti můžete vidět i pozitivní, ale spíš způsob našeho kolektivního myšlení nabídne ty katastrofické.
  3. Proto nevěřte své hlavě všechno, co vyprodukuje. Respektive nevěřte myšlenkám nabízejícím strach, který se vás snaží pomocí představ zastavit ve změně a nutí vás pokračovat v dosavadních vyjetých kolejích. Statisticky je prokázáno, že 99% negativních představ se nikdy nevyplní.
  4. Neodkládejte změnu, nelze se jí vyhnout. Pokud jste si vědomi své nespokojenosti, máte možnost s ní už něco udělat. Nedobrý pocit totiž ze života nezmizí sám od sebe. Je tu proto, že od nás žádá akci. Nasazení našich sil. Změnu! Nereagujeme-li na jeho výzvu, postupem času se zhoršuje, protože duše volá čím dál tím intenzivněji po změně a to, co člověk vydržel před časem, už najednou vydržet nejde. I psychické síly mají svůj konec. Dlouhodobá nespokojenost se tak začne dříve či později projevovat nejen nervozitou a frustrací, ale také vyčerpáním, vyhořením, beznadějí, rezignací a různými nemocemi.

„Měli jsme na výběr mezi hanbou a válkou. Zvolili jsme hanbu a máme válku.“

Řekl Winston Churchill nedlouho po podepsání Mnichovské dohody, kterou se západní země nečestným způsobem doufaly vyhnout válce, což se jim stejně nakonec nepodařilo. 

Nemusíte se sebou ani s druhými právě válčit, ale vyhnout se tomu, co je dobré a zdravé, prostě nejde.

Nečestnost a neupřímnost v chování jiných lidí dokážeme rozpoznat většinou snadno. Té se vyhýbáme, kritizujeme ji, odsuzujeme. Ale chovat se nečestně a neupřímně sami k sobě, to někteří považují za ceněnou obětavost a správné chování. Princip, co je a není zdravé, jen ale jen jeden.

Pokud se necítíte dost silní a odvážní projevit ve svém životě a okolí své potřeby, názory, touhy nebo odmítnout to, co nechcete a co vám nedělá dobře, zaměřte se na stav svého sebevědomí. Pokud člověka řídí strach a úzkost, je chycen do pasti. Z této pasti lze ale vykročit. Ostatně k tomu nám slouží život a naše vztahy. Naučit se žít naplněně a smysluplně. To má velkou cenu, tu největší!

 

Ať se vám daří, s láskou vaše Marta

 

IMG8146- 200k_out

Chcete se umět za sebe postavit?

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, ráda vám odpovím. Chcete-li na řešení své situace se mnou začít pracovat, proveďte nezávaznou poptávku koučinku, jenž se věnuje tomuto tématu. Každý koučink je individuální podle životní situace, vaší osobnosti a vašich potřeb.

Poznámka: Na základě níže vyplněného formuláře dostanete všechny potřebné informace. Můžete mi i zavolat na tel: 724 744 200.

Top