Dusíte se ve vztahu?

Nemůžete ve vztahu volně dýchat? Jste vyčerpaní, zatlačení do kouta a nebaví vás takto žít dál? Pokud vás vztah omezuje a závidíte nezadaným volnost, je nejvyšší čas na změnu.

 

Často se setkávám s názorem, že se lidé cítí ve vztahu zle vinou partnera či partnerky, jež je nějak omezuje nebo je nutí se přizpůsobovat. Příčiny svých negativních pocitů a nesvobody tak hledá hodně z nás v chování svých protějšků. Jedni vidí možnost jak se osvobodit v rozchodu, druzí mlčky přijímají svůj úděl a žijí s pocity strádání. Jak unáhlený rozchod, tak i nečinné setrvávání v nevyhovujícícm vztahu mohou ale přinést zbytečné ztráty.

Hrozby rozchodu nebo nečinnosti

 • Pokud se rozhodnete pro razantní řešení vztahu rozchodem, získáte sice rychle svobodu a volnost, ale zároveň velmi rychle přijdete i o to dobré, co vám vztah nyní dává. Velmi často je rozchod buď ukvapeným nebo naopak přiliš pozdním rozhodnutím. Na vině bývá pasivita v průběhu vztahu, založená buď na nekomunikaci a očekávání změny od partnera nebo na strachu říct, co je potřeba.  Navíc je časté, že nevyřešené problémy, pro které lidé vztah opuští,  se jim v dalších vztazích opakují, což může skončit až záští k opačnému pohlaví.
 • Ztráta vitality, elánu, chuti do života a sebedůvěry hrozí, pokud se lidé omezujícímu vztahu odevzdají, poddají se mu a sklouznou role oběti, která doufá, že jednou bude lépe. Osobně tuto druhou ztrátu pokládám za tu těžší.  Bývá obtížnější si ji vůbec uvědomit, protože se děje postupně a člověku pozvolně a nenápadně mění život.

Jak ve vztahu volně dýchat

Připusťme, i když to může být z počátku těžké, že na vině našeho lapání po dechu zdaleka není jen partner. Pokud se cítíme ve vztahu utiskovaní a nesvobodní,  přiznejme si, že jsme to my, kdo jsme dovolili svými ústupky a podřizováním se, aby si ten druhý kousek po kousku ubíral z naší svobody a z prostoru, který potřebujeme a ve kterém se cítíme dobře. A pokud jsme to tedy my, kdo jsme byť jen v maličkotech uhýbali a pro klid některé věci neřešili a nechtěli, musíme to být opět především my, kdo dá věci krok po kroku zase do pořádku, nebo-li do stavu, ve kterém nám bude dobře. Ano, je to o něco těžší, než si vše dobře nastavit od začátku, ale už se stalo a je potřeba vycházet z toho, jaká je nynější realita.

Neuspokojivý stav vztahu je většinou výsledkem delší doby a můžeme si jej představit jako vysokou zeď, přes kterou najednou partnera nemůžeme ani vidět. Tato zeď ale rostla postupně  a je vystavěna z mnoha malých cihliček či velkých cihel ústupků, potlačení se a přizpůsobení se proti našemu dobrému pocitu. Je také možné, že tuto zeď vidíte je vy, protože partner neustupoval a říkal si o věci, které potřeboval, takže on žije ve vztahu, který mu vyhovuje.

Na místě nejsou zbrklá řešení, ale ani pokračující nečinnost. Chcete-li se opět cítit dobře, dát svému vztahu ještě šanci a užívat si v něm pozitiva, které společný život přináší, je potřeba přikročit ke změnám vedoucím k postupnému vytváření si svého prostoru a naplnění vašich potřeb.

Desatero jak na změny

 1. Přestaňte se utápět v křivdáchkteré na vás partner spáchal. Ve vztahu jsou vždy dva a ten druhý tudíž mohl dělat jen to, co mu prošlo a bylo dovoleno.
 2. Rozhodněte se, že už nebudete pokračovat ve stavbě zdi mezi sebou a svým partnerem. Přestaňte nadále mezi sebe a partnera vršit daší cihly v podobě ústupků proti dobrému pocitu a potlačování se, kterým chcete iluzorně nastolit klid, který pak ale nemáte uvnitř sebe. Můžete začít maličkostmi, které přináší každodenní život a zkuste udělat vše pro to, aby jste situace vždy vyřešili ke své spokojenosti, což bude zajisté vyžadovat vaše zdravé sebevědomí a uvědomění, že i vy máte právo cítit se ve vztahu dobře. Pokud se vám toto podaří, tak zeď mezi vámi a partnerem už dále neporoste.
 3. Udělejte si na sebe chvilku času a uvědomte si, co vám dlouhodobě ve vztahu chybí, co byste chtěli dělat jinak a jak byste chtěli žít, aby jste měli ze života opět radost. Jak ubíhají roky, i vaše potřeby se mění a je potřeba na ně reagovat.
 4. Promluvte si s partnerem o všem, co jste si uvědomili a navrhněte změny, o kterých cítíte, že by vedly k vaší spokojenosti.
 5. Dopřejte partnerovi čas i prostor, aby vše uvážil a vyjádřil svoje pocity a postoje. Velmi pravděpodobně zjistíte, že na mnoha věcech se můžete domluvit a změny budou nakonec oboustranně vítané.
 6. Respektujte partnera, pokud nebude chtít přijmout do svého života vše, co je důležité pro vás.  Není to nutné. Hledejte ale způsob, jak si svoje potřeby naplnit i bez něj a některé zájmy či činnosti dělat třeba s přáteli nebo i sami. Partnerovi dejte tu stejnou možnost. Aby se ze vztahu nestala ponorka, je ostatně velmi prospěšné, když partneři získávají radost do svého života i mezi jinými lidmi a doma se setkají jako dva šťastní a spokojení lidé, kteří určitou část svého času naplnili každý samostatně a podle svého.
 7. Buďte si plně vědomi svých potřeb a stůjte si za nimi s jistotou, že cítit se dobře je v pořádku, je to správné a máte na to plný nárok. Nenechte si vzít nadšení, které cítíte.
 8. Nečekejte, že se věci změní samy. Většinou se nezmění. Buďte otevření a upřímní k sobě i ke svému partnerovi. Možná se toho nyní obáváte, ale jedině když vykročíte na cestu, na které budete sami sebou, naleznete sebe a smysl svého života.
 9. Neodkládejte svoji spokojenost do budoucna! Budete tak na chvíle štěstí pořád jen čekat, budou pořád kdesi před vámi, ale nikdy se nestanou vaší přítomností. A to přece nechcete.
 10. Slibte si, že od teď budete jednotlivé situace řešit vždy ke své spokojenosti. Může to znamenat i kompromis, ale nikdy ne ústupek na váš úkor. Kompromis je ústupkem, u něhož si ale dobře pohlídáte, aby byl ještě v zóně vašeho dobrého pocitu a vy jste tak byli spokojení s řešením, které bude vyhovovat vám i partnerovi, i když bude trochu jiné, než jak jste původně zamýšleli. Radost z partnerské harmonie vám nahradí malý úkrok stranou z vašeho původního záměru.

Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat

 • Není vpořádku, aby vás partner jakkoliv omezoval, cokoliv vám zakazoval nebo vás citově vydíral a vy jste z lítosti nebo ze strachu dělali i věci, které dělat nechcete. Pokud si teď uvědomujete, že žijete jinak, než jste chtěli, tak něco z toho se vám už děje.
 • Přestaňte si dělat domněnky. Lidé rádi přemýšlejí za toho druhého a mají pocit, že ví, co ten druhý řekne, jak zareaguje, co bude a co nebude chtít, atd. Místo toho si začněte říkat o to, co byste chtěli vy, ptejte se partnera na jeho názor a hledejte řešení. Pokud to budete dělat v klidu, budete si u toho sebe vážit a nebudete se snažit toho druhého manipulovat, tak velmi pravděpodobně zjistíte, že na spoustě věcí se najednou lze dobře dohodnout.
 • Komunikaci s partnerem stavějte na svém zdravém sebevědomí a uvědomění, že nejdůležitější je být spokojení teď, v přítomnosti a že není na co čekat! Pokud děláte ústupky s nadějí, že v budoucnu něco bude lepší, tak je mi líto, ale nebude. Přítomnost je jediné, co všichni máme a pokud doufáme, že spokojení teprve budeme, bude naše spokojensot pořád jen někde hodně daleko v nedohledu. A léta běží, vážení :-).

Můžete se stát i to, že rozumná domluva s partnerem nebude bohužel možná ani přesto, že jste udělali vše, co bylo ve vašich silách. Rozchod se tak může nakonec stát  řešením, které bude nevyhnutelné. Je tu ale příležitost k němu dospět jako silné osobnosti se zdravým sebevědomím, které si sebe váží, umí říct o to, co potřebují, stojí si za svými názory a nebojí se jednat. V takovém případě necháte za sebou minulost jako etapu svého života, ze které si vezmete cenná poanučení, díky nimž si svůj další život vybudujete ke své spokojenosti. Pokud byste ale rozchod pojali jen jako útěk ze vztahu, který vám nevyhovuje, můžete časem zjistit, že pořád před něčím jen utíkáte místo toho, abyste si dokázali zařídit svůj dobrý pocit a uměli se postarat o svoji spokojenost.

 

Co říct závěrem? Je velmi pravděpodobné, že se jakmile začnete být aktivní, najednou najdete ve svém vztahu spoustu prostoru, ve kterém můžete být šťastní. Pokud se tak nestane, můžete touto cestou dospět k uvědomění, že je potřeba partnera či parterku opustit. Obojí je velmi cenný krok za vaším dobrým pocitem ze života.

 

Pokud budete cítit, že se bojíte na cestu své osobní svobody a svého naplnění ve vztahu vykročit nebo že vnímáte jakékoliv jiné překážky, které jsou pro vás příliš vysoké, ráda vám pomohu je překonat a najít v sobě sílu a odvahu žít tak, aby vám bylo dobře. Vždy to stojí za to.

Srdečně vaše Marta


IMG8146- 200k_outChcete ve svém vztahu opět volně dýchat?

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, ráda vám odpovím. Chcete-li na řešení své situace se mnou začít pracovat, proveďte nezávaznou poptávku koučinku, jenž se věnuje tomuto tématu. Každý koučink je individuální podle životní situace, vaší osobnosti a vašich potřeb.

Poznámka: Na základě níže vyplněného formuláře dostanete všechny potřebné informace. Můžete mi i zavolat na tel: 724 744 200.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Please copy the string 3wcOdW to the field below:

Top