Co myšlení nikdy nedovolí!

Neustálý tok myšlenek, neustálá potřeba se jimi zabývat, ztotožňovat se s nimi, nechat se jimi unášet a především se podle nich cítit, vidět skrz ně jaký je dnes den, jací jsme my a posuzovat skrz své myšlenky vše ostatní. Tak vypadá zajetí, ve kterém se dobrovolně ocitá většina lidí. Vlastní myšlenky.

I když je myšlení pozitivní, což už je mnohem veselejší varianta, než když přivádí svého majitele do pocitů trápení, strachu a do všech možných problémů či těžkých životních situací, tak je to pořád neustálá činnost mozku, jejímž výsledkem jsou různé popisy, pojmenování, hodnocení a posudky jaké to či ono je a očekávání jaké to bude. Myšlení má tendenci neustále vymezovat svého majitele vůči okolnímu světu a co hůř, i vůči sobě samému. Kolikrát za den člověka napadne skrz své myšlenky zhodnotit i sám sebe! Výsledkem je dobrý nebo špatný pocit. Záleží na tom, zda to udělá skrz pozitivní nebo negativní myšlenky.

Kdy myšlenky překážejí

I pokud se už lidé nacházejí ve stavu, kdy mají kvalitu svých myšlenek pod kontrolou a cítí se podstatně lépe než dříve, často popisují stavy, kdy jim nejde přestat myslet, i když myslet nechtějí! Představte si, že už umíte hlavě poručit, aby nedlela třeba v myšlenkách na zítřejší poradu, ale aby se soustředila na přítomnost, neboli na to, co právě děláte. Ale i tento přítomný okamžik skrz své myšlenky nějak hodnotíte, v duchu či nahlas komentujete nebo si jej pro sebe popisujete. Cítíte, že jste v přítomnosti, že hlava tento okamžik zaznamenává a vám se zdá, že si jej naplno užíváte. Ano, ale neustále jen skrz své myšlenky, které vás v rozsahu skutečně možného rozsahu prožitku značně omezují.

Stav neustálého myšlení se většině lidí zdá přirozený a normální až do doby, kdy je zřejmé, že překážejí. Člověk se rozhodne jít třeba spát, ale hlava na místo spánku pořád přemílá myšlenky a jejich majiteli spát nejde! Člověku si v této chvíli uvědomuje, že vlastně nedokáže přestat myslet, ani když myslet nechce! Nejsme ještě skutečnými pány svých myšlenek, když umíme přehodit negativní myšlení na pozitivní. Skutečnými pány se stáváme tehdy, když dokážeme nemyslet vůbec!

Myšlení a bytí není totéž

Ztotožňování bytí s myšlením se může stát vězením a pro spoustu lidí vězením je. Hlava neustále něco šrotuje a nedopřává nám chvíli oddechu. Vymanit se, znamená naučit se nemyslet, když myslet nechceme. Myšlení je úžasná věc, když ji potřebujeme k vyřešení nějaké situace, k plánování apod., ale je překážkou v prožívání klidu a blaženosti. Přítomný okamžik nám může přinést mnohem větší uspokojení a jeho prožitek může být mnohem bohatší, když jej nespoutáme limity svých myšlenek. Jakmile přestaneme byť i jen v duchu popisovat a hodnotit, jsme schopni se dostat i v každodenním životě do stavu, který je našim myšlenkám nadřazen. Do stavu čistého bytí, který můžete znát třeba z meditace. Pro tyto stavy zklidnění a úžasu nad životem máme každý den spoustu času a příležitostí, které ovšem nevědomě vyplňujeme nadbytečným a neužitečným přemýšlením.

Lidé, kteří přinesli světu různé objevy se shodují, že je nevymysleli, jak se někdy mylně uvádí. Poznání nebo prozření k nim přišlo jaksi samo ve chvíli, kde se vymanili ze svých omezujících myšlenek a myslet vlastně přestali. V tu chvíli vytvořili prostor něčemu novému. Myšlení je totiž práce mozku s tím, co je mu známo. Co se buď naučil, čemu uvěřil nebo co prožil. Myšlením tak vznikají nové kombinace věcí známých. I ty mohou být rozvíjející a obohacující, ale opravdu nové věci nelze vymyslet, ty přicházejí ve stavu čistého bytí!

Trénink jak nemyslet

Trénink tohoto stavu není zrovna jednoduchý, protože vypnout myšlení, to není jen tak. Zkuste si říct: tak, teď si počkám na prvním myšlenku. Jak dlouho tento stav vydrží, než první myšlenka přijde? Pár vteřin? Nebo ani to ne? Nevadí, ale i tu kratičkou chvíli jste prožívali své čisté bytí. To, co nevzniká v mozku, kde sídlí vaše myšlení, ale co jste skutečně vy. I díky krátkému okamžiku, který nezatížila žádná myšlenka, si můžete uvědomit tu obrovskou moc, kterou máte. Vládnete svým myšlenkám. Nejen z hlediska toho, zda dokážete vyměnit negativní myšlenky za pozitivní, ale vy si můžete dovolit i stav naprostého klidu a blaženosti, kdy nemyslíte vůbec a jen vnímáte svoji energii a prolínáte se s celým světem, jehož jste nedílnou a nádhernou součástí!  Stav klidu a blaženosti, ke kterému se myšlením dostat nejde.

Ať se vám daří.

Vaše

podpis-mn

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Please copy the string sUBgeE to the field below:

Top