Co dělat v problematickém vztahu

Nespokojenost, napětí, nedůvěra a hádky. Nebo také nevěra, násilí, slovní útoky, pohrdání,  ponižování, vydírání  a manipulace. To vše je v některých vztazích na denním pořádku. Jsou partneři, kteří se domnívají, že druhého vlastní a mohou s ním zacházet jakkoliv. Protějšky takových partnerů bohužel většinou vše dlouho snáší a cítí vlastní špatnost a osobní vinu na stavu věcí. Oběťmi těchto vztahů bývají nejen ženy, ale i muži.

 

Před pár dny se na mě obrátila paní redaktorka jednoho slovenského časopisu s prosbou o pár odpovědí. Souhlasila jsem a čekala, co bude paní zajímat. Po chvíli přišly mailem otázky na téma Vztahy, ktoré nás ničia. A tak jsem odpovídala na otázky, které tak často slýchávám při práci se svými klienty a opět jsem si uvědomila, jak je pro člověka, který v problematickém vztahu žije, těžké se na sebe i na svého partnera podívat otevřenýma  očima a cokoliv změnit nebo se z takového vztahu vymanit. A jak je těžké nespadnout do problematického vztahu znovu, byť jiným partnerem, což se bohužel hodně často stává. Takže, kde je zakopán pes?

 

Proč ženy i muži navazují problematické vztahy a proč je pro ně až nemožné z nich odejít

Ženy nebo muži, kteří mnohdy i opakovaně navazují nešťastné vztahy a žijí v problematických svazcích, mají vždy jeden hlavní společný jmenovatel. Velmi nízké mínění o sobě a také o tom, na co v životě mají, co mohou od života očekávat a co si zaslouží. Tito lidé jsou většinou hodní, milí, přátelští, ale neváží si bohužel vůbec sami sebe, vidí na sobě spoustu chyb, byli většinou už v životě ponižováni, striktně řízeni, manipulováni, zažili pohrdání, strach a cítí se horší než ostatní. Nevěří, že by mohli žít lépe a že by měli možnost žít v kvalitním vztahu nebo zvládnout život dobře i bez partnera.

Lidé, kteří žijí v problematických vztazích, mají nízké sebevědomí.  Jsou životem někdy udupáni až tak, že mají strach problematický vztah i ukončit. A to je i příčinou, proč někteří z nich své problematické partnery dokonce obhajují a to jak před sebou, tak před okolím, které se jim snaží otevřít oči a pomoct jim. Lidé, žijící s problematickým partnerem mají bohužel pocit, že si jej zaslouží.

Je to velmi smutné, protože pravý opak je pravdou. Každý má nejen právo, ale i reálnou možnost, žít spokojený život a mít vedle sebe partnera, se kterým bude skutečně šťastný. A každý toho může dosáhnout.

Jak problematického partnera změnit

Mnozí klienti se dožadují návodů, jak problematického partnera „předělat“. V tom vidí nejjednodušší řešení, jak dojít ke spokojenosti. Bohužel tato možnost není nejjednodušší, protože je nereálná. Kdokoliv se může změnit, ale pouze v případě, že chce on sám a na své změně zapracuje. Tlačit tedy partnera k jakékoliv změně, kterou on sám nechce, je manipulace a naprostá ztráta času i energie. Nikdy se to nemůže povést. Člověk si může krátkodobě myslet, že se mu daří svůj protějšek měnit, ale pokud je to za cenu jeho ústupků a pocitu prohry či nevole, tak vítězství dlouho nevydrží a nikdy nepovede ke spokojenému vztahu.

Ve vztahu, kdy jeden z partnerů je vítěz a druhý poražený, chybí oboustranná spokojenost a láska. Takový vztah dříve či později skončí a než se tak stane, panují v něm většinou hádky a výčitky. Chce-li se však jeden z partnerů sám změnit a žít jinak, pak je na velmi dobré cestě uspět. Především, pokud jej druhý partner ve změně podpoří.

Co dělat, když už to ve vztahu dál nejde

Lidé, které chtějí změnit svůj partnerský život a kvalitu svého života vůbec, potřebují nejdříve  zapracovat na sobě a na svém sebevědomí. To, že se teď cítí tzv. pod psa, nevidí naději a jsou zcela vyčerpaní, vůbec neznamená, že již za pár měsíců nemůže být všechno jinak. Každý člověk se může cítit dobře a žít ve spokojeném vztahu, ale pro to, aby se to mohlo stát, potřebuje prvořadě  najít a uzdravit své já, své sebevědomí, začít se sám se sebou cítit dobře a věřit si. Pak teprve nastává čas měnit partnerský život, protože až tehdy uvidí své možnosti úplně jinýma očima a krok po kroku začne přemýšlet a jednat způsobem, který povede k jeho skutečnému štěstí. Člověk, který chce žít ve spokojeném vztahu a mít vedle sebe skutečně kvalitního partnera, musí napřed obstát ve svých vlastních očích, být na sebe hrdý a cítit se dobře.

Pokud jste zničení problematickým vztahem a je pro vás těžké či nereálné vykročit za svou změnou, nechte si pomoct. Člověk na začátku většinou tápe a neví, kde začít, nevidí způsob, jak změnu udělat a obává se, že vše sám nezvládne. Mým úkolem koučky je vám ukázat, kde začít, průběhem změny vás provázet, zdolávat s vámi jednotivé kroky a dovést vás k úspěchu.

 

 

 

 

Top