Co dělat, aby se dovolená nestala partnerským propadákem

Dovolená. Radost a odpočinek nebo vztahový průšvih? Obojí je možné. Lidé míří na dovolenou s představou krásně strávených dnů, odpočinku a vzájemného souznění. Těší se na pocity štěstí, důkazy lásky a upevnění vztahů. Realita však bývá i jiná. Pro nejeden pár dovolená znamená rozčarování nebo i pomyslnou poslední kapku do už tak přetékajícího poháru partnerského nespokojenosti.

Peklo na dovolené

Ano, i to se stává, pokud spolu lidé během roku nemluví o tom, co je pro ně a pro jejich vztahy skutečně důležité. Možná namítáte, že se ve většině domácností přece pořád něco důležitého řeší. Zamysleme se ale nad tím, co dnes lidé za důležité pokládájí. Tak třeba, kdy naposledy jste si sedli a popovídali si o svých pocitech, přáních a snech? Kdy naposledy jste probrali svoji životní spokojenost a svěřili se jeden druhému se svými představami a očekáváními do dalších let? Dnešní doba vztahům právě nepřeje a lidé zahlcení pracovními a materiálními starostmi těmto rozhovorům nepřikládají důležitost. Ony ji ale pro spokojený partnerský život mají! Často od klientů slýchám, že na to či ono nemají čas. S časem je to ale tak, že jej máme všichni stejně. Rozdílné ale je, čemu jej věnujeme a co pokládáme za své priority.

Dovolená je zrcadlem vztahu

Pokud lidé žijí s přesvědčením, že během roku na „řeči“ (tak často partnerským rozhovorům, které neřeší hypotéku, děti, nákupy a pracovní problémy) nemají čas, tak se pak velmi snadno stane, že partnerský nesoulad vyplave na povrch až na dovolené, kde nic moc jiného k řešení není a čas tu najednou je.  Z čista jasna partneři zjišťují, že mají rozdílné názory a představy, díky nimž se partnerské souznění na dovolené nekoná a domluva není zdaleka tak jednoduchá, jak  očekávali. Diví se, že to, co jeden z nich považuje za samozřejmost, druhý vůbec nechce a že si nerozumí.

Osobní změny se promítají i do partnerského života

Názory, postoje a pohledy na život se u každého z nás neustále vyvíjejí a proměňují. Důležitou roli zde hrají nejen čas a s ním občas i strach z tzv. ujíždějícího vlaku, který míchá našimi prioritami, ale také změny osobních hodnot, vliv přátel a pracovního prostředí, naplnění či nenaplnění dávných snů a tužeb nebo očekávání od partnera.

A tak se může stát, že si lidé přestávají rozumět a protože během všedních dní spolu nekomunikují a nehledají způsoby, jak svůj život harmonizovat a naplnit spokojeností, vyjít si vstříc a prožívat život společně, tak na dovolené si najednou připadají jako dva cizinci, kteří mohou být nervózní i ze své vzájemné přítomnosti, na kterou v hektických běžných dnech už nejsou zvyklí. Partneři také třeba nemají o čem mluvit, protože po celý rok vedli dialog především s kolegy nebo klienty v práci, ale ne doma. Někteří lidé pak těžko hledají sami sebe ve chvílích, kdy se ocitnou mimo svoji pracovní roli, která naplňuje většinu jejich roku a se kterou se už ztotožnili natolik, že je pro ně těžké z ní vystoupit a přestat se za ni schovávat.  Jakmile nejsou v práci, cítí se ztracení a nejistí.

Co dělat pro harmonické partnerské soužití

Nejdůležitější je spolu skutečně žít a mluvit v běžném životě, nejen na dovolené. Sdílet spolu svoje názory, sny, představy změn, probírat své pocity, zajímat se o toho druhého. Vše, co se ve vztahu objeví, lze společně řešit, ale nejlépe to jde vždy hned, když se potřeba změny nebo nějaká nespokojenost teprve rodí.

Pokud žijí partneři v citově naplněném vztahu, jsou k sobě otevření a umí spolu vycházet ke vzájemné spokojenosti, je téměž nemožné, aby se dovolená změnila v nezapomenutelný vztahový zážitek v negativním slova smyslu.

Věnujte čas sobě i svému protějšku!

Uvědomte si prosím, nakolik je pro vás vztah důležitý a přizpůsobte mu svůj čas. Nenechte si namluvit, že na sebe můžete mít čas až poté, co vyřešíte vše ostatní. Většinou pak totiž už žádný čas nemáte nebo už nemáte sílu ani chuť se do rozhovoru pustit. To, čemu dáváte přednost a jak vypadá váš vztah a vaše komunikace v něm, není dáno dobou, ani podmínkami ve kterých žijeme, ale námi samotnými. My stojíme před volbou, jak budeme žít a čemu dáme přednost. Buďme dost silní a odmítněme pocity, že to nejde jinak. Jde. Nákupem věcí, hromaděním peněz a honěním se za lepšími zítřky se štěstí nikdo nedočká. I když se nám to reklamy snaží namluvit, uvědomme si, že jen lžou s vidinou vydělaných peněz na naší naivitě a slabosti. Dejte na první místo sebe a svého partnera či partnerku a uvidíte, jak se najednou váš život promění k lepšímu, i když nebudete mít víc peněz nebo lepší pracovní pozici.

Držím vám palce, ať v naplněném vztahu prožijete krásné léto a všechny další dny, které přijdou! A pokud by vám to nešlo, je moudřejší si zavčas říct o pomoc, než si vztah pokazit. Prožíváte-li  partnerskou či manželskou krizi a nevíte si s ní rady, je čas začít vidět věci z jiného úhlu pohledu a dělat je jinak. Ráda vám pomohu.

Srdečně vaše Marta


IMG8146- 200k_outChcete řešit své manželské či partnerské problémy?

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, ráda vám odpovím. Chcete-li na řešení své vztahové krize se mnou začít pracovat, proveďte nezávaznou poptávku koučinku, jenž se věnuje tomuto tématu. Každý koučink je individuální podle životní situace, vaší osobnosti a vašich potřeb.

Poznámka: Na základě níže vyplněného formuláře dostanete všechny potřebné informace. Můžete mi i zavolat na tel: 724 744 200.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Please copy the string WihcwR to the field below:

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top